Rozpoznanie Alergii

Z pojęciem Alergii spotkał się prawie każdy, pacjent i nie tylko. Choroby alergiczne stały się tematem tak szeroko rozpowszechnionym, gdyż należą do grupy schorzeń najczęściej występujących we współczesnej cywilizacji. Temat ten dotyczy zarówno osób dorosłych, jak również młodzieży, najczęściej chorujących na astmę oskrzelową czy alergiczny nieżyt nosa. Niepokojący jest również fakt, że już niemowlęta i małe dzieci chorują na alergiczne zapalenia skóry (wysypki) czy alergie pokarmowe. Po zauważeniu niepokojących objawów, ale i również w celu rozpoznania chorób alergicznych, należałoby wykonać pełną diagnostykę, która będzie niezbędnym elementem uzupełniającym wywiad i badanie fizykalne wykonane przez lekarza specjalistę, alergologa.

Jakie badania zaleca się w celu wykonania diagnostyki chorób alergicznych?

  • oznaczenie IgE total
  • panel wziewny (zawierający 20 alergenów oddechowych)
  • panel pokarmowy (zawierający 20 alergenów pokarmowych)
  • panel atopowy (pediatryczny; zawierający 20 alergenów mieszanych, ze szczególnym uwzględnieniem poszczególnych białek mleka)
  • wymaz z nosa w kierunku eozynofilii

Czy należy w szczególny sposób przygotować się do testów?

Wykonanie testu nie wymaga bycia na czczo, co w przypadku małych dzieci jest bardzo korzystne. Nie trzeba również przerywać zażywania leków przeciwalergicznych, które do tej pory mogły wpływać niekorzystnie na wyniki testów skórnych (płatkowych).

Dlaczego lepiej wykonać panel alergiczny w surowicy krwi od testów skórnych?

Przede wszystkim, testy alergiczne można wykonać u osób w każdym wieku (co niestety w przypadku małych dzieci lub osób starszych, ze względu na ich zmniejszoną reaktywność skóry, mogłoby dawać wyniki fałszywie dodatnie lub ujemne. Ponadto wykonując panel, nie podejmujemy ryzyka wystąpienia reakcji niepożądanej, jaką jest wstrząs anafilaktyczny.

2 komentarze do “Rozpoznanie Alergii

    • Przed wykonaniem testów alergologiczych, należałoby wstępnie wykonać poziom IgE. Jeżeli wartość przekracza zakres prawidłowy dla wieku, to jak najbardziej wykonanie panelu alergologicznego IgE zależnego jest wskazane.Może być to alergia pokarmowa lub wziewna, test ze względu na skład potrafi zróżnicować te składniki.Oprócz alergii może wystąpić nietolerancja na produkty pokarmowe,np. składniki mleka.Jest to opóźniona reakcja immunologiczna w klasie IgG. Tych testów nie możemy stosować zamienne, gdyż są w innej odpowiedzi immunologicznej.U małych dzieci testy na nietolerancje są jak najbardziej zalecane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.