Nietolerancja histaminy, tyraminy i innych amin biogennych źródłem problemów zdrowotnych

Aminy biogenne powstają w komórkach roślinnych i zwierzęcych w wyniku naturalnych procesów, natomiast w żywności pod wpływem mikrobiologicznej dekarboksylacji aminokwasów, która zachodzi podczas  fermentacji, przetwarzania, przechowywania. Wysoka zawartość białka oraz obecność w żywności szczepów bakterii charakteryzujących się wysoką aktywnością enzymów proteolitycznych są czynnikami zwiększającymi ryzyko powstawania amin biogennych. Wiele gatunków bakterii zdolnych jest do dekarboksylacji aminokwasów:Bacillus, Citrobacter, Clostridium, Escherichia, Klebsiella,  Listeria, Micrococcus, Proteus, Pseudomonas, Shigella, Staphylococcus oraz pałeczki kwasu mlekowego(1).

Aminy biogenne pobrane w niewielkiej ilości z pożywieniem są szybko metabolizowane za pomocą enzymów: monoaminooksydaza MAO, diaminooksydaza DAO oraz poliaminooksydaza PAO. Zdolność organizmu do detoksykacji amin jest indywidualnie zależna od predyspozycji genetycznych, przyjmowanych leków oraz  sposobu odżywiania. Najwyższą zawartość amin biogennych stwierdzono w mięsie i jego produktach, rybach, serze(2). Niższe poziomy wykazano w owocach, warzywach, napojach alkoholowych i czekoladzie. Aminy biogenne odpowiedzialne za zatrucia to: histamina, putrescyna i tyramina, jednak najczęstsze występują po spożyciu żywności zawierającej wysokie ilości histaminy.

I. Toksyczne objawy histaminy :

 • zaburzenia ciśnienia
 • bóle głowy i uderzenia gorąca
 • skurcze mięśni gładkich jelit
 • skurcze brzuszne
 • zawroty i wymioty
 • zmiany atopowe skóry, świąd, pokrzywka
 • bolesne miesiączkowanie
 • przekrwienie nosa

 

II.Możliwości diagnostyczne:
 • Histamina i produkty metabolizmu: histydyna, histamina, kwas imidazolooctowy, N- metylohistamina HNMT, kwas N- metyloimidazolooctowy)
 • DAO (diaminooksydaza)
 • pre Test IgG ( jaja, mleko, drożdże, orzech laskowy, migdał, pszenica, żyto, banan, kiwi, jabłko,ananas, czosnek, pomidor, papryka)
 • witamina B6 i miedź
 • witamina D3
 • TSH

Literatura:

 1. Karovičová J., Kohajdová Z.: Biogenic amines in food. Chem. Pap., 2005, 59 (1), 70-79
 2.  Cieślik I., Migdał W.: Aminy biogenne w żywności. Bromat.Chem. Toksykol. XLIV, 2011, 4, str. 1087–1096

Jeden komentarz do “Nietolerancja histaminy, tyraminy i innych amin biogennych źródłem problemów zdrowotnych

 1. Proszę o pomoc

  Z szeregiem wyżej wymienionych objawów zmagam się prawie 3 lata. Żaden lekarz nie wpadł na nietolerancję histaminy.

  Dziś wiem, że cierpię na KILKANAŚCIE alergii, głównie pokarmowych, i mam zaniżony poziom DAO (około 50% minimalnej wartości zakresu referencyjnego). Dieta niskohistaminowa znacznie ograniczyła większość objawów, ale nigdy nie wyeliminowała ich całkowicie. Natomiast każda próba powrotu do normalnej diety zwyczajnie „zwalała z nóg”. Dodam jeszcze, że objawowo stosowałam klemastynę, zawsze z dobrym (choć chwilowym) skutkiem.

  Zależało mi na pełnej diagnozie dlatego zrobiłam badanie poziomu histaminy … i ku mojego ogromnemu zaskoczeniu wynik jest w normie. Od wielu miesięcy jestem na diecie niskohistaminowej i zakładam, że miało to wpływ na wynik badania, jednak cztery dni przed pobraniem krwi zmagałam się z intensywnym wysiłkiem fizycznym, po którym powróciły uderzenia gorąca, swędzenie w ciele, migrenowe bóle głowy itp.

  Proszę o radę: czy powinnam czasowo (oraz na ile?) przejść na normalną dietę i powtórzyć badanie, czy może ten wynik świadczy o tym, że źle postawiłam diagnozę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.